A Mandrakelinux disztribúció népszerűsítését és támogatását szolgáló portál 
A tartalomból
Mi is az a Linux
Alapfogalmak
Mandrakelinux 
Aktuális verziók
Hasznos linkek
Válaszok a gyakori kérdésekre

 
Hamarosan...
Mandrake magyarul
Tanácsok, tippek, trükkök
Problémamegoldások
Fórum
Mi is az a linux?

A linux fogalma

Technikailag a Linux egy szabadon terjeszthető többfelhasználós és többfeladatos (multiuser – multitasking) UNIXTM operációs rendszer. Jól együttműködik más operációs rendszerekkel, mint a Microsoft, Novell, Apple, a hálózatoknál igazán sokoldalú, kitűnik a széleskörű internet lehetőségekkel, a programok sokaságával, a stabilitással, és nem utolsó sorban az árral – ingyenes. Ez az operációs rendszer összeköti a stabilitást és a hitelesített unix folyamatokat az alkalmazói programok sorozatával és a nagyon eredeti fejlesztőkörnyezettel. Napjainkban a unix általában minden platform számára elérhető (Intel, Alpha, Sparc, stb.)
 

Mikor és mire használhatjuk?

A Linux egy sokoldalú operációs rendszer. Gyakorlatilag bármelyik környezetbe telepíthető (internet szerver, irodai vagy otthoni környezet), de ahol tényleg diadalmaskodik, az a hálózati környezet. A hálózati támogatás az alaprendszer része. A legtöbb disztribúció tartalmazza a szerver beállításokat Unix, Microsoft Windows, NetWare és Apple alapú hálózatoknál. 

Létezik-e szerver, amely mindezt tudná:
- működik, mint fájlszerver
- e-mail feldolgozás tetszőleges mennyiségű felhasználó és tetszőleges számú domain számára
- működik, mint faxszerver
- néhány nyomtató kiszolgálása - tetszőleges operációs rendszerből való kliens hozzáféréssel 
- működik, mint adatmentő szerver, mely az adatok biztonságáért felelős
- működik, mint webserver, ugyanúgy internetre és belső intranetre
- támogatja a www oldalak biztonságos 128 bites kódolását
- működik, mint adatbázis szerver
- tetszőleges számú felhasználó kiszolgálása
- és sok más funkció …  ÉS EZ MINDEN INGYEN!

A Linux természetesen használható a mindennapi munkára (desktop telepítés) is. Hasonlóan, mint a többi operációs rendszernél, itt is rendelkezésre áll néhány irodai programcsomag, amelyek sok export/import filtert tartalmaznak más programok által használt adatok megjelenítésére, például a MS Windows környezetből (MS Word, Ms Excel, PowerPoint, …). Természetesen támogatja még a legelterjedtebb grafikus formátumokat is.
 

Licenc feltételek

Az Linux operációs rendszer készítője Linus Torvalds, aki diákéveiben kezdett el dolgozni egy olyan új operációs rendszeren, amely mindenki számára elérhető és közben nagy teljesítményű is legyen, mint a kereskedelmi forgalomban lévő rendszerek többsége. Az új operációs rendszert UNIX alapokra tervezte, és a forráskódokkal együtt az interneten publikálta. Így az eredeti verzió 10 évig tökéletesedett, mégpedig felhasználók ezre által az egész világon. Pontosan a forráskódokhoz való hozzáférési lehetőség teszi a rendszert még tökéletesebbé, hiszen lehetővé teszi a hibák gyors törlését. A javítások és kiegészítők néhány napon belül mindenki számára elérhetők az interneten. A licenc feltételek aránylag egyszerűek és barátságosak mindenki számára, és a GPL (General Public Licence) licencből indulnak ki.  Teljes GPL licenció a www.gnu.hu oldalon olvasható. Amennyire az operációs rendszer tökéletesítésén emberek ezrei fáradoztak, úgy egymástól független verziók születtek, melyek disztribúciókat alkottak. A legtöbb disztribúciónak a GPL-en kívül már van saját kereskedelmi változata, sőt elég erős piaci helyzetű disztribúciók jöttek létre, mint például a SuSE.
 

Mennyire biztonságos a Linux?

A Linux sokkal biztonságosabb, mint ahogy ez első látásra tűnik. Ez az állítás a szabadon terjeszthető változat lényegéből tör elő. Mint ahogy a Linux rendszermag, úgy az alkalmazások 99 %-nak forráskódja is elérhető. Ez nemcsak a programműködését ellenőrzi, hanem nagyon gyorsan segít lokalizálni a hibákat és a biztonsági réseket. Ha problémák adódnak, vagy esetleg egy biztonsági rés tűnik fel, néhány órán belül (max. pár napon belül) elérhető egy aktuális javítócsomag és egyéb problémamegoldások. A nagyobb biztonság elérésére számos program szolgál: biztonságos www szerver, titkosított programok, PGP, biztonsági szkennerek nagy választéka, melyek hatékony védelmet biztosítanak a hiányosabban konfigurált gépeknek is. A legtöbb disztribúció tűzfalat is tartalmaz, amely védelmet nyújt a külső támadások ellen és nagy valószínűséggel kiszűri a portszkennelést. A biztonságos távoli bejelentkezést a ssh biztosítja.
 

Mit jelentenek a Linux disztribúciók és melyek elérhetők?

A Linux-al párhuzamosan a különböző fejlesztőcsoportokban számos verziók, úgynevezett disztribúciók jöttek létre. A Linux disztribúciót egy Linux rendszermag és programok együttese alkotja, beleértve a telepítő programot is. A telepítő program végigkíséri Önt a teljes telepítési folyamata alatt, lehetőséget ad az aktuális programcsomagok kiválasztásához, és ügyel az egyes komponensek közötti kapcsolatok megőrzésére. A disztribúciók legjobban a telepítésben (felület, összetettség, …), az egyes programcsomagok mentési módszereitől, és többnyire néhány konfigurációs fájl elhelyezésétől különböznek egymástól. Például:

RedHat
Ez a RedHat cég átdolgozott disztribúciója. Pillanatnyilag ez a legelterjedtebb. Egyszerű és felhasználóbarát telepítő programmal rendelkezik beleértve az automatikus hardverfelismerést és az X Windows grafikus környezet beállításait. Sok hálózatkezelő -és többfelhasználós (multiuser) eszközt tartalmaz. A RedHat biztosítja a rendszernek az egyszerű update és upgrade lehetőségét. E disztribúció rendelkezik egy erős kereskedelmi verzióval, ez az Enterprise, melyet a RedHat professzionális szolgáltatásokkal lát el.

Mandrake
Ez egy RedHat alapú disztribúció, melyről el lehet mondani, hogy a RedHat Linux összes előnyét kihasználja. Kiválóan alkalmas az otthoni desktop használatra, de rendelkezik az összes eszközzel, mely egy nagy teljesítményű szerver üzemeltetéséhez szükséges. Jellemző rá a szoftverek sokasága.  A Mandrake vezérlőközpont segítségével egyetlen helyről vezérelhető és konfigurálható az egész rendszer.
Debian

Debian
Az egyik legrégibb disztribúció és talán az egyetlen, amelyiknek nincs kereskedelmi változata. Főleg a szerverek operációs rendszereként használják. A telepítés és a konfiguráció nagyobb tudást igényel, viszont a konfiguráció korlátlanabb. A disztribúció text orientált.

S.u.S.E.
A S.u.S.E. erős piaci helyzettel rendelkezik. Kitűnik gyors és egyszerű telepítésével és szoftverek sorozatával. A disztribúció GPL változata csak LiveCD formában érhető el.
 

Mennyire hardverfüggő?

A Linux egyik legnagyobb előnye a már többször említett nagy teljesítményében rejlik, mely megfelelő hardverkezeléssel érhető el. Éppen ezért a Linux megbízható és gyors működéséhez nem szükséges csúcshardver technológia alkalmazása. A legtöbb disztribúció által javasolt minimális hardverkövetelmény: Pentium 200-400 MHz, 64 MB RAM és minimális telepítés esetén elég a 100-300 MB üres lemezterület. A gyártó honlapján pontosan megtalálhatók a disztribúciók által javasolt konkrét követelmények, továbbá információk az egyéb támogatott hardverelemekről.
 

Hol és hogyan férhető hozzá a Linux?

A Linux és a hozzá tartozó kiegészítő programok szabadon elérhetők az interneten. A szervereken lévő utasításokhoz, amelyekről az adott disztribúció GPL változata letölthető, közvetlenül a gyártó honlapján juthatnak hozzá. Többnyire előnyösebb és rugalmasabb megvásárolni az adott programcsomagot. A néhány 100 megabájtnyi letöltéssel ellentétben időt és pénzt spórolnak meg (terjedelme általában 1-4 CD). A csomagolt verziók megvásárlásával dokumentációhoz is hozzájuthatunk (felhasználói kézikönyvek és telepítési útmutató) nyomtatott formában + előnyök sorozata. A CDROM-os változat megvásárolható közvetlenül a gyártótól vagy helyi szolgáltatatóktól.
Itt látható weboldal címéről a legtöbb Linux disztribúció és alkalmazás letölthető: linux.tucows.com

A Linux disztribúciók többsége hamarosan ezen oldalakról is  megvásárolható lesz.
 

Hogyan telepítsünk Linuxot?

A telepítés semmivel sem bonyolultabb, mint egy más operációs rendszer telepítése. A telepítési folyamat leginkább az adott disztribúciótól és a telepítő programtól függ. Az újonnan megvásárolt disztribúciók mindig tartalmaznak telepítési és használati útmutatót is. Abban az esetben, ha a telepítő fájlokat az internetről töltötték le, az útmutató elektronikus formában olvasható (readme és install fájlok). Ez az utasítás is segítséget nyújthat.
 

Műszaki támogatás

A műszaki támogatás a kereskedelmi disztribúciók nagy előnye, de a GPL csomagot használók is számtalan konferenciához és oldalakhoz férhetnek hozzá az interneten, amelyek széles körű problémákkal foglalkoznak, megoldási lehetőségeket kínálnak a felmerülő nehézségek kiküszöbölésére, továbbá minta konfigurációs fájlok állnak a rendelkezésre. A kereskedelmi verzióhoz a gyártó közvetlen műszaki támogatást ad. A támogatás típusa és időtartama függ az adott disztribúciótól és a verziótól. Többnyire már a kereskedelmi alaprendszerek tartalmazzák a 30 napos telepítési és konfigurációs támogatást. Állítólag a RedHat kínálja a legválasztékosabb műszaki támogatást. A gyártók többsége az alaptelepítési és konfigurációs támogatáson kívül kiegészítő támogatást is kínál, amely megrendelhető közvetlenül interneten, vagy a helyi szolgáltatótól. Lehetőség van számítógép vagy szerver megvásárlására már előtelepített és konfigurált formában (Linux-al), vagy megrendelni a szükséges telepítést egy ilyen szolgáltatásokat nyújtó cégtől. A Linux lehetővé teszi a távoli üzenetküldést az Ön szerveréről, a hálózati aktivitások feltérképezését és elvégzi a szükséges rendszerfrissítéseket anélkül, hogy közvetlen beavatkozásra lenne szükség.

 

Figyelem!

Amennyiben az oldal felkeltette a figyelmét és szívesen aktívan is részt venne a Mandrakelinux disztribúció elterjesztésében és népszeűsítésében Magyarországon, jelentkezzen partnernek.
Várjuk észrevételeiket és ötleteiket az oldalak tartalmával kapcsolatban.
(c) 2005, stinet