A Mandrakelinux disztribúció népszerűsítését és támogatását szolgáló portál 
A tartalomból
Mi is az a Linux
Alapfogalmak
Mandrakelinux 
Aktuális verziók
Hasznos linkek
Válaszok a gyakori kérdésekre

 
Hamarosan...
Mandrake magyarul
Tanácsok, tippek, trükkök
Problémamegoldások
Fórum
Ismerkedés az alapfogalmakkal

Ott, ahol a GNU/Linux megjelölést használom, világos, hogy így akármelyik linux disztribúció (nemcsak a Mandrake) és az általa telepített programok megoldhatók. Ha az eszközökről vagy Mandrake specifikus tulajdonságokról teszek említést, szó szerint kitérek rá (főleg telepítő és konfigurációs folyamat). 
 

Instaláció

A Mandrake installálása nem nehéz és egy kevésbé gyakorlott felhasználó is megbirkózik vele – ha a telepítő program utasításai szerint fog eljárni, és nem meggondolatlanul kattintgatni a „Tovább” gombra. Az install program jól érthető (beleértve a súgót) és többnyire grafikus üzemmódban telepít. Kivétel akkor történik, ha nincs VESA 2.0 kompatibilis grafikus kártya. Ez esetben text módban indul a telepítés, mely azonos a grafikus móddal (természetesen a vezérlésen kívül). 

Akkor most nézzünk meg egy ilyen telepítést:

Megjegyzés: más GNU/Linux disztribúciónál a telepítő program máshogyan viselkedik és más a felülete.

Bejelentkezés

A felhasználónév és jelszó megadása a sikeres telepítés után kellemes grafikus környezetben valamelyik display manager segítségével mehet végbe. Válogathatunk – standard xdm, tovább kdm/gdm a KDE/GNOME környezetből (lásd. Következő bekezdés). E display manager feladata, hogy hitelesítse a felhasználót és megjelenítse az ablakkezelőt. Egyes eseteknél beállítható a kiválasztott felhasználó automatikus bejelentkezése a rendszer indítása után. 
 

Ablakkezelő (window manager)

A linux grafikus rendszerkörnyezete lehetővé teszi több grafikus megjelenítés lehetőségét. Ezt nevezzük ablakkezelőnek (window manager), mely lehetővé teszi munkánkat a grafikus üzemmódban. Arra hivatott, hogy a felhasználó számára megkönnyítse az amúgy körülményes géphasználatot. Ezek különbözhetnek, például gyorsaságban, funkcióban, hardverfüggőség, beállítási lehetőségek alapján, felhasználói felület és vezérlés, stb. szempontjából. Ha Linuxon dolgoznak nincsenek behatárolva egyetlen felülettel, mivel bármikor megváltozatható egy másfajtára (figyelembe véve a feltételeket).

Némelyik környezet, mint a KDE vagy a GNOME egy kissé túlmutatnak a klasszikus felhasználói felületeken. A könyvtárstruktúra segítségével, amely megkönnyíti az alkalmazók számára a programozást, azonos fájlkezelést és programfelületet biztosít. Ezen kívül tartalmaznak szerkesztőket, számos multimédiás programot, webböngészőket, vezérlőközpontot, játékokat és egyéb programokat. Ilyen komplex csomagot nevezünk desktopnak. A képernyőképeken az ablakkezelőn láthatók az éppen futó alkalmazások.

A KDE egy magas fokon integrált kényelmes desktop a QT könyvtárban. Mint a KDE része ki lett fejlesztve egy irodai programcsomag, a KOffice, ezen kívül nagyszámú alkalmazást fejlesztettek hozzá, mint például multimédiás programokat, fejlesztő eszközöket, játékokat és számos szolgáltatásokat.

A GNOME a KDE desktop konkurense, amely szintén sokoldalú. A fájlkezelő rendszer Nautilus és az e-mail kliens Evoution jelenleg a legjobbak közé tartozik a GNU/Linux kínálatából. 

A következő az ablakkezelők soraiból például a közkedvelt és kibővített (széleskörű) WindowMaker, szép a felülete és elég jól konfigurálható az Enlightenment, továbbá gyors és nem igényes környezet például az XFCE, IceWM vagy FVWM. Az egészen minimális felületű ablakkezelő lehet a Twm.

Ha meglepőnek tartják a programok sokaságát, amelyek szinte ugyanazt végzik, gondoljanak bele, hogy a free software világában ez természetes. Minden ilyen program létrehozóját az a tudat vezérli, hogy az elérhető programok valamilyen szempontból nem megfelelőek, és meg vannak róla győződve, hogy ezt a hiányosságot bizony ki kell küszöbölni. Az eredmény az, hogy a programok ugyanazt végzik, mint idáig, csak egy kicsit máshogyan (más hozzáféréssel). A felhasználónak csak az a dolga, hogy kiválassza a megfelelőt, ami általában nem egy könnyű feladat.
 

A Mandrake vezérlőközpont

A vezérlőközpont segítségével a Mandrake egész egyszerűen testreszabható. Ez egy jelentős ok, amiért a felhasználók a Mandrakelinuxot részesítik előnyben a többi disztribúció közül. Egyetlen helyen végezhető el minden szükséges konfiguráció. 

A következő képernyőképeken láthatók a hardverkonfigurációk, a csatlakozó helyek (beleértve a hálózati részeket) beállításai, a linux loader konfiguráció és a Mandrake futtatása, hálózati beállítások és a rendszer log fájlintéző. Az utolsó képernyőkép nagyon hasznos programkezelő, melynek segítségével, azonos módszerrel megoldható a telepítés, az összes program és programcsomagok ellenőrzése és aktualizálása.

Végezetül, a telepítés és a szükséges beállítások után, az elérhető programok is megtekinthetők!
 

 

Figyelem!

Amennyiben az oldal felkeltette a figyelmét és szívesen aktívan is részt venne a Mandrakelinux disztribúció elterjesztésében és népszeűsítésében Magyarországon, jelentkezzen partnernek.

 
Várjuk észrevételeiket és ötleteiket az oldalak tartalmával kapcsolatban.
(c) 2005, stinet